لوگوی اصلی

با توجه به ارتباط کاری فرش سجاده ای  مشهد الرضا با سجاده مساجد و مسجد زین پس قصد داریم نسبت به معرفی مسجد های مشهور جهان بپردازیم. در این مطلب نیز به یکی از مساجد معروف هند به نام مسجد تاج محل واقع در شهر آگره پرداخته ایم. آغاز ساخت تاج‌محل سال ۱۶۳۲م (۱۰۴۲ ش) بوده و در سال ۱۶۴۷م (۱۰۵۷ ش) تکمیل شده‌است.

تاج‌محل از پرآوازه‌ترین بناهای جهان و آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدیکی شهر آگره و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده‌است و یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیا به‌شمار می‌رود.این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراطور گورکانی هند به منظور یادبود همسر ایرانی‌تبارش ، بنام ارجمند بانو بیگم مشهور به ممتاز محل که در سال ۱۶۳۱م در سفری جنگی به‌هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده‌است. خود شاه‌جهان نیز بعدتر در همان‌جا به خاک سپرده شد.

ساختمان این مسجد بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی ، هندی و اسلامی بنا شده است. در ساخت آن از 20 هزار هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به خصوص ایران ؛ شبه قاره هند ، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته اند.

احمد لاهوری و برادرش استاد حمید لاهوری در سده ی 11 هجری ، سرمعماران ایرانی سازنده تاج محل در هندوستان بوده‌اند.در برخی متون نیز از عیسی خان شیرازی و امانت خان شیرازی طغرانویس، که هردو ایرانی بوده‌اند نام برده شده‌است، که گویا خوشنویسی کتیبه‌های در و دیوارهای تاج‌محل به امانت خان واگذار شده‌بوده‌است.  همانطور که مشخص است، نام این بنا، ایرانی است. بعضی استاد عیسی را اهل شیراز و عده ای او را بدلیل لقبش که افندی بوده اهل استانبول دانسته اند. جدای افراد نامبرده از فردی به نام جرونیمو ورونئو اهل ونیز هم نامبرده شده‌است.

منبع : www.fa.wikipedia.org

مسجد تاج محل دهلی

مسجد تاج محل دهلی

مسجد تاج محل دهلی

مسجد تاج محل دهلی

سجاده فرش, فرش سجاده ای, سجاده, فرش مساجد, خرید سجاده فرش, سجاده مساجد, سجاده محراب, فرش سجاده


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟