لوگوی اصلی

در پست قبلی مسجد تاج محل را معرفی کریدم در این پست نیز فرش سجاده ای مشهدالرضا نسبت به معرفی یکی از مساجد ترکیه درشهر استانبول به نام مسجد سلیمانیه که در حال حاضر به یکی از مکان های دیدنی استانبول تبدیل شده است پرداخته است.

بناهای این مسجد شامل مقبره سلیمان و همسرش نیز می شود. مسجد دارای بارگاهی با ستون هایی از سنگ سماق، گرانیت و مرمر دارد. در چهارمین گوشه آن نیز چهار مناره بزرگ قرار گرفته است. 4 مناره به نشانه چهارمین حاکم استانبول (سلیمان) با 10 بالکن به نشانه دهمین سلطان عثمانی می باشد.

در داخل مسجد اطاق بزرگ و مربع شکل با گنبدی به ارتفاع 47 متر و ضخامتی برابر با 27/5 متر وجود دارد که نور خورشید از پنجره های رنگ شده ی دوست داشتنی مسجد به درون می تابد.

محراب و منبر از مرمر ساخته شده و کتیبه های خطی بسیاری نیز از خطاطان مشهور عثمانی دیده می شود.

مسجد سلیمانیه در استانبول از مسجدهای جامع این شهر است که در سال‌های ۱۵۵۰ تا ۱۵۵۷ ساخته شد.

این مسجد را معمار بزرگ عثمانی خواجه معمار سنان آغا به‌دستور پادشاه عثمانی سلطان سلیمان اول طرح کرد. ارتفاع گنبد این مسجد ۵۳ متر و قطر گنبد ۲۷٫۵ متر است. بنا به سنت عثمانی این مسجد چهار منار (گل‌دسته) دارد که نشانه مسجدهائی است که به امر شاهان ساخته می‌شد. سبک معماری آن، مانند دیگر کارهای سنان و معماران عثمانی ترکیبی از سبک معماری بیزانسی و اسلامی است.

بر پایهٔ رسم آن دوره این مسجد دارای ساختمان‌های جنبی مانند مدرسه و حمام و کتابخانه و کاروانسرا و بیمارستان و آشپزخانه عمومی نیز بوده‌است. این‌گونه ساختمان‌های جنبی را «کلیهٔ مسجد» (به ترکی عثمانی «جامی کولیه‌سی») می‌نامیدند.
نمای داخلی گنبد
در باغ پشت این مسجد آرامگاه‌های سلیمان یکم و همسر و دخترش نیز آرامگاه‌های سلیمان دوم و احمد دوم قرار دارد.

منبع : www.fa.wikipedia.org

مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه

سجاده فرش, فرش سجاده ای, سجاده, فرش مساجد, خرید سجاده فرش, سجاده مساجد, سجاده محراب, فرش سجاده,


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟