لوگوی اصلی

در پست های قبلی سجاده فرش مشهدالرضا در مورد سجاده مسجد شیخ لطف الله ، فرش سجاده ای مسجد چوبی نیشابور و فرش سجاده ای مسجد سلیمانیه ارایه دادیم. در این پست قصد داریم مطلبی با عناوان سجاده مسجد بزرگ پاریس فرانسه را ارایه دهیم.

مسجد پاریس فرانسه از مهمترین مراکز فعالیت مسلمانان این کشور محسوب می شود و به عنوان مهترین مسجد فرانسه بشمار می رود. این مسجد به یادبود قدردانی از مسلمانانی که در جنگ جهانی اول علیه آلمان ها جنگیدند ساخته شده است. این مسجد عضو مساجد قدیمی اروپاست.

در اوایل سال 1895 نظریه احداث مسجدی در پاریس در کمیسیون مستعمرات فرانسوی افریقا ذکر شد ولی به دلیل کمبود بودجه مالی اجرا نشد.

در سالهای پس از جمگ جهانی اول این ایده را سیّد کَدّور بن قَبریت ذکر کرد. وی که دولتمرد مراکشی و رئیس «انجمن اوقاف اماکن مقدس» بود به دولت فرانسه این ایده را پیشنهاد کرد. دولت فرانسه نیز مایل بود تا از طریقی مسلمانان شمال آفریقا را که در برابر هجوم آلمانی‌ها در کنار نیروهای فرانسه جنگیده بودند، به رسمیت بشناسد و از آنان قدردانی کند.

مسجد پاریس مرکز کنترل دیگر مساجد پاریس است و این مکانی مناسب برای بحث و گفت و گوهای اسلامی در فرانسه است.این مسجد در بسیاری از امور شرکت دارد :

امور ازدواج و طلاق ، جلسات مشاوره ، ارتباط با دولت ها و نمایندگی های سیاسی کشور های مسلمان ، سازماندهی و اقامه نماز ها ، سفر حج و....

این مسجد دارای حیاط بزرگی است که وقتی تعداد نمازگزاران زیاد می شود عده ای در آنجا به اقامه نماز می ایستند.حیاط مسجد را رواق هایی با قوس های نعل شکل و سقف هایی از جنس چوب مزین به موزاییک های ظریف احاطه کرده و دور تا دور آن کتیبه ای حاوی تاریخچه مسجد نصب شده است.
همچنین تزیینات داخل حباط شامل گچبری های زیبا و کاشی کاری های بسیار ظریفی به شکل های ستاره و گل است که در هر متر مربع آن حدود هفت هزار قطعه تراش خورده به کار رفته است.

این حیاط با دری به حیاط مشجری که نمونه ای از باغ های اسپانیایی است راه می یابد. این در و سایبان آن از چوب نفیس و چارچوب آن از سنگ حجاری شده ای است که آیات کلام الله مجید به خط کوفی زیبا روی آن حک گردیده است.

در این حیاط ایوانی فرش سجاده ای شده با مرمر سفید و حوض ها و حوضچه‌هایی پلکانی که آب در آن‌ها جاری است و دو کلاه فرنگی برای پذیرایی از میهمانان جلب توجه می‌کند. تالار بزرگی نیز به آن راه دارد که مخصوص پذیرایی از میهمانان و برگزاری اجلاس هاست.

در این حیاط ایوانی فرش سجاده ای شده با سنگ مرمر سفید و حوض ها و حوضچه هایی پلکانی که آب در آنها جاری است و دو کلاه فرنگی برای پذیرایی از میهمانان جلب توجه می کند.تالار بزرگی نیز به ان راه دارد که مخصوص پذیرایی از میهمانان و برگذاری جلسه ها می باشد.


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟


مسجد بزرگ پاریس

مسجد بزرگ پاریس

مسجد بزرگ پاریس

مسجد بزرگ پاریس

مسجد بزرگ پاریس