لوگوی اصلی

در پست های قبلی سجاده فرش مشهدالرضا دمورد سجاده فرش مسجد بزرگ پاریس فرانسه ، سجاده فرش مسجد شیخ لطف الله و فرش سجاده ای مسجد چوبی نیشابور مطلبی ارایه دادیم. در این پست قصد داریم درمورد سجاده فرش مسجد ایاصوفیه مطلبی ارایه دهیم.

ایاصوفیه یا حاجیاسوفیا  یک کلیسای مسیحیت در  شرق بود که در دوران امپراتوری بیزانس در سال ۵۳۲ میلادی به دستور امپراتور کنستانتین اول ساخته شد و بعد در قرن ۶ میلادی توسط جاستنیانوس بازسازی و مرمت شد.

این مسجد داراری یک گنبد بزرگ به ارتفاع 55 متر از سطح زمین است که 31 متر قطر نیز دارد. این گنبد بوسیله 40 پشتبند بزرگ روی چهار ستون اصلی سوار شده است.برای بازسازی این بنا از دو معمار به نام های ایسیدوس و آنتییوس استفاده شده است.این بنا توسط 10 هزار کارگر و در مدت زمان 5 سال و زیر نظر 100 استاد ساخته شد و در تاریخ 27 آرالیک 537 افتتاح شد. نام اولیه این کلیسا " کلیسای بزرگ " بود.اما پس از فتح استانبولتوسط سلطان محمد دوم ، وی دستور داد که این کلیسا را به مسجد تبدیل کنند. این مقبره طی چند سال تغییراتی را توسط افراد مختلفی داشته است :

سلیمان اول دستور پوشاندن نقاشی های مسجد را برای برگذاری نماز جمعه داد. سلیمان دوم به معمار دستور مرمت و بازسازی مسجد را داد. و در زمان مراد سوم منبر و مناره و محراب به این مسجد اضافه شد. در زمان مراد چهارم آیاتی  از قرآن با خط مصطفی چلبی روی دیوار ها و سقف نوشته شد. و.... که همه آنها آن را به مسجدی که الآن هست تبدیل کرده اند.

سریعا پس از فتح استانبول توسط ترکان عثمانی ، دستور تغییر هویت کلیسا به مسجد صادر شد و پس از سه روز گذشته از فتح استانبول ، نماز جمعه در همان مسجد برپا شد. در وقف نامه‌های فاتح که نسخه‌های مختلف آن تا امروز باقی‌مانده، نام ایاصوفیا «الجامع الکبیر العتیق» آمده‌است.

این اتفاق که در سال 875 ه.ق رخ داد  نشانه پیروزی ترک ها بر بر آنها بود. در آن زمان کلیسا وضعیت خوبی نداشت. سلطان محمد دوم، دستور داد سریعاً پاکیزه سازی و تبدیل نمودن کلیسا به مسجد شروع شود. امپراتور بعدی سلطان بایزید دوم مناره جدیدی جایگزین مناره‌ای که توسط پدرش ساخته شده بود را ساخت. همچنین در قرن 16 سلطان سلیمان کبیر دو شمعدان بزرگ را برای آویزان کردن در مسجد ایاصوفیه آورد.آنها را در دو طرف محراب جایگذاری کردند. در طول سلطنت سلیم دوم بین سالهای ۱۵۶۶ و ۱۵۷۷ برای استحکام بخشیدن به مسجد توسط معماری به نام سنان پشتیبان های خارجی را در خارج از مسجد اضافه نمودند. سنان از نقطه نظر تاریخی اولین معماری بود که طراحی‌هایش با توجه به زمین لرزه انجام می‌گرفت. در کنار ضد زلزله نمودن ساختمان، سنان همچنین ۲ مناره دیگر در سمت غربی ساختمان و مقبره سلیم دوم را در سمت جنوب شرقی مسجد در سال ۱۵۷۷ ایجاد نمود. در سال ۱۶۰۰ آرامگاه مراد سوم و مِحمِد سوم در کنار مقبره سلیم دوم ایجاد گردید.

رییس جمهور ترکیه به نام آتاترک در سال 1935 این مسجد را به موزه تبدیل کرد.فرشها برداشته شدند، گچ روی موزائیک‌ها با زحمت بسیار زیاد توسط متخصصین کنده شد و برای اولین بار در چندین قرن کف مرمر ساختمان با جلوه خاص خود نمایان گردید. شروع اصلی برداشتن موزایک ها توسط توماس ویتمور در سال 1931 بود. 


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟


مسجد ایاصوفیه ترکیه

مسجد ایاصوفیه ترکیه

مسجد ایاصوفیه ترکیه

مسجد ایاصوفیه ترکیه

مسجد ایاصوفیه ترکیه

مسجد ایاصوفیه ترکیه

مسجد ایاصوفیه ترکیه