لوگوی اصلی

در پست های قبلی سجاده فرش مشهدالرضا در مورد فرش سجاده ای مسجد چوبی نیشابور ، فرش سجاده مسجد سلیمانیه و فرش سجاده مسجد تاج محل مطالبی را ارایه دادیم. برای مشاهده مساجد بیشتر کلیک کنید.

اگر بخواهیم به معنی نام این مسجد بپردازیم ، می توان گفت که "مسجد سبز". زیرا یشیل در لغت به معنای سبز است و مسجد یشیل همان مسجد سبز نام برده می شود.مسجد سبز(یشیل) از مجموعه بزرگ قونیه می باشد که در شهر بوساری کشور ترکیه واقع شده است.این مجموعه بزرگ شامل مقبره ، آشپزخانه ، مدرسه، حمام و مسجد یشیل می باشد.

این مسجد با وقف حاج محمد سلطان چلبی که پادشاه وقت ترکیه بود ، از سال 1419 تا 1421 طول کشیده است. مسئولیت این پروژه با معماری به نام لئون پارویلیا بود. همکار پارویلیا احمد وفیق پاشا بوده است. مسجد سبز (یشیل) از همان ابتدای ساخت مورد توجه علاقه مندان به معماری قرار گرفته بود. اجرای این پروژه با زحمات احمد وفیق پاشا فرماندار وقت بوسار به پایان رسید.

یکی از مشکلات عمده آن زمان شهر بوسار وضع ضعیف اقتصادی و اجتماعی بود. از دیگر مشکلات مهم نداشتن شناخت کافی پارویلیا از معماری سلجوقی و همچنین مخالف بودن وی با معماری اسلامی بود.

ورودی اصلی بنا عقب نشسته و قسمت بالایی ان با سنگ مرمر تزیین شده است. این عقب نشستگی دارای دو سکو و عقب نشستگی فرعی در دو جوانح خود می‌باشد. این عقب نشستگی‌های کوبیک در زمان حال به عنوان کفش کن و برای نگه داری کفش ها استفاده می شود.

از مزایای کوبیک می توان استحکام و مقاومت بسیار بالای آن در برابر عوامل سایشی، تغییرات آب و هوا، تنوع در نقش و طرح و بدون نیاز به زیرسازی دقیق و تجهیزات پر هزینه - قابلیت ترمیم، تعمیر و برداشت بسیار آسان و سریع و اجرای دوباره بدون نیاز به مصالح جدید را نام برد.

کتیبه ای برنزین که آیه های قرآن روی آن حکاکی شده است در بالای سردر ورودی قرار دارد و همچنین در بالای همین کتیبه تزئیناتی از جنس مرمر وجود دارد که به زیبایی آن می افزاید. فرم کلی تزئینات مرمری به صورت "نیمه گنبد هایی  " به هم چسبیده و برجسته و تاجدار می‌باشد که در کل فرمی تیزه دار را در ذهن الهام می کنند.

 شکل اتصالات آبشاری و انتهای آن مخروطی شکل می‌باشد که همانند ستاره‌هایی بر بالای ورودی اصلی بنا جای گرفته است. این تزئینات مرمری با فرم "دنده دنده‌ای" و "میل میل "خودشان  ذهن را به سمت قندیل های آویزان در سردر غار ها سوق می دهند که واقعا زیبا و مورد پسند است.اندازه دهانه ورودی 2 متر و 30 ساتی متر می باشد.

هنر رومی در کنار معماری اسلامی و مخلوط این دو با یکدیگر و دست نوشته ها و کتیبه ها وقتی باهم به کار برده می شود شگفتی خارق العاده ای را به وجود می آورند.

سجاده فرش و فرش سجاده ای مسجد یشیل ترکیه

سجاده فرش و فرش سجاده ای مسجد یشیل ترکیه

سجاده فرش و فرش سجاده ای مسجد یشیل ترکیه

سجاده فرش و فرش سجاده ای مسجد یشیل ترکیه

سجاده فرش و فرش سجاده ای مسجد یشیل ترکیه


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟