لوگوی اصلی

در پست های قبلی سجاده فرش مشهدالرضا درمورد فرش سجاده ای مسجد یشیل ترکیه ،سجاده فرش مسجد ایاصوفیه و سجاده مسجد بزرگ پاریس فرانسه مطالبی را ارایه دادیم. در این پست قصد داریم در مورد فرش سجاده ای مسجد هفتادو دوتن مطلبی را ارایه دهیم. با ما همراه باشید...

مسجد هفتادو دوتن در اوایل معروف به مسجد شاه بود. اما از انقلاب اسلامی به بعد مسجد هفتادو دوتن نام گرفت. مقبره امیر شاه ملک که یکی از امرای تیموری است در این مسجد قرار دارد.

 مسجد هفتادو دوتن در کنار میدانی به نام سرسنگ و در محل چهارسوق و تلاققی بازار بزرگ و بازار فرش قرار گرفته است و اکنون در مجاورت ضلع جنوب غربی حرم واقع شده است.

آرامگاه اصلی امیر شاه ملک بین سالهای 809 تا 829 ه.ق ساخته شده است اما تزیین آن تا سال 855 ه.ق به طول انجامیده است. این بنا دوبار توسط شاه سلطان حسین صفوی در سال 1119 ه.ق و همچنین نادر شاه درسال 1155 ه.ق مرمت شده است.

این بنا دارای گنبد دو پوششه فیروزه ای رنگ و دو گلدسته زیبا و همچنین  سردابی برای دفن جسد ها داشته است. ارتفاع این گنبد 17.4 متر است. قبه ای 5*5 متری ، ایوانی در جانب شمال به ارتفاع 9.4 متر و فضاهای جانبی و و گلدسته در طرفین وجود دارد. دورتا دور این ایوان کتیبه ای وجود داشته است که اکنون فقط قسمت پایانی آن روی پایه سمت چپ باقی مانده است.

در مسجد بودن این بنا شک و تردید وجود دارد زیرا قبله آن با قبله مشهد انطباق ندارد و همچنین در سرداب آن چند جسد دیده شده است. حدس می رود که این بنا نام خود را از نام "شاه ملک" یا حمام جلویی آن به نام "حمام شاه" گرفته باشد.

امیر غیاث الدین شاه ملک محافظ یکی از امرای بزرگ تیمور و فرزند ایشان شاهرخ بوده است. در سال 809 ه.ق که شاهرخ حکومت و ولایت خراسان را با مرکزیت توس و مشهد به فرزند جوان خویش الغ بیگ بخشید ، شاه ملک را هم به امیر الامرایی فرزندش منصوب کرد.

ایشان که در فکر تصرف ماورالانهر شده بود تا سال 811 در خراسان بود.در سال 812 که ماورالنهر به الغ بیگ داده شد،امیر شاه ملک هم از همراهان ایشان شد.این دو نفر تا سال 817 حکومت خراسان را در دست داشتند تا اینکه از آن زمان به بعد فرزند دیگر شاهرخ یعنی بایسنقر میرزا والی خراسان شد.

بنابراین امیر شاه ملک در سال های 809 تا 817 هجری قمری حاکم اصلی خراسان یا دست کم بزرگترین امیر این خطه بوده است. وی تا سال 829 هجری قمری قدرتمندانه در ماوراءالنهر و خوارزم به حکومت و دستیاری الغ بیگ مشغول بود، تا این که در سال مزبور در خوارزم در گذشت و جسدش به مشهد حمل و در بنایی که خود وی برای این منظور ساخته بود مدفون گردید.

سجاده فرش مشهدالرضا - فرش سجاده مسجد هفتاددو دو تن

سجاده فرش مشهدالرضا - فرش سجاده مسجد هفتاددو دو تن

سجاده فرش مشهدالرضا - فرش سجاده مسجد هفتاددو دو تن

سجاده فرش مشهدالرضا - فرش سجاده مسجد هفتاددو دو تن

سجاده فرش مشهدالرضا - فرش سجاده مسجد هفتاددو دو تن


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟