لوگوی اصلی

در پست های قبلی سجاده فرش مشهدالرضا در مورد فرش سجاده ای مسجد هفتادو دو تن ، فرش سجاده ای مسجد یشیل ترکیه و سجاده فرش مسجد ایاصوفیه مطالبی ارایه دادیم. در این پست قصد داریم در مورد فرش سجاده ای مسجد امیر چخماق مطلبی ارایه دهیم. با ما همراه باشید...

شاید تابه حال نام " امیر چخماق " به گوشتان رسیده باشد. امیر چخماق یا میر چخماق نام مجموعه ای است در یزد. این مجموعه شامل چند آثار باستانی است که همگی در نزدیکی یکدیگر ساخته شده اند. این مجموعه شامل : بازار ، تکیه ، مسجد و آب انبار و... است که مربوط به دوره تیموریان هستند. این آثار در فهرست آثار تاریخی کشو به ثبت رسیده اند.

در دوران تیموری امیر جلال الدین چخماق که یکی از سرداران شاهرخ تیموری بود با همکاری همسرش فاطمه خاتون برای پیشرفت و آبادانی یزد مجموعه امیر چخماق که در بالا ذکر شد را ساختند که یکی از این ها مسجد امیر چخماق است.این مسجد به مسجد نو شیراز نیز معروف است.

مسجد امیر چخماق از نظر زیبایی و اهمیت در رتبه دوم بعد از مسجد جامع یزد قرار دارد.این مسجد در زمان محمدشاه قاجار خارج از محدوده شهر محسوب می شده است. ساخت این مسجد در سال 841 ه.ق به پایان رسیده است.

این مسجد دارای گنبدی بسیار زیبا و خمیده است که در سطح آن ترک هایی وجود دارد که با کاشی های سبز رنگ به کمال زیبایی رسیده است. اطراف این گنبد کتیبه ای وجود دارد که یکی از سوره های قرآن روی آن حک شده است. همچنین کتیبه ای دیگر در سردر شرقی مسجد با خط زیبای " محمدالحکیم " قرار دارد.

این مسجد دارای جماعت خانه ای است که در های آن از جنس چوب است و بر دو لنگه آن عبارت های " محمد رسول الله " و " علی ولی الله " و " لااله الا الله "  به خط نسخ و میان دو کتیبه کنده کاری شده است. باب  کریاس این مسجد به میدان میر چخماق باز می شود و سنگی در جلوی آن نصب است که برآن متن وقفنامه به خط نسخ نوشته شده است.

در طرف راهروی شمالی که از درب کریاس به صحن وارد میشود،شبکه هایی ظریف از کاشی های معرق در پنجره ها نصب شده اند. قسمتی از سردر صفخه ایوان کاشی کاری معرق شده و شیار های آن آجری رنگ است. کمربند قسمت خارجی گنبد عبارت "السلطان ظل الله..." به کوفی تکرار شده.

این مسجد دارای دو شبستان بسیار زیبا می باشد که بادگیری در شبستان تابستانی ان وجود دارد. شبستان زمستانی هم طرف دالون ورودی قرار دارد که نور آن با سنگ مرمر تامین می شود.

محراب این مسجد از نقوش معرق و مقرنص پوشیده شده است. در وسط آن سنگ مرمر بسیار زیبایی وجود دارد که عظمت و شکوه هنر کاشی کاری ایرانی را به نمایش می گذارد.

این شکوه همچنین در گنبد این مسجد که با کاشی های سبز پوشیده شده است و با خط کوفیعباراتی روی آن نوشته شده است، قابل مشاهده است.این عظمت در گنبد این مسجد هم به چشم می خورد که با کاشی های سبز زیبایی پوشیده است و با خط کوفی عباراتی روی آن نوشته شده است.

سجاده فرش مشهدالرضا - فرش سجاده مسجد امیر چخماق

سجاده فرش مشهدالرضا - فرش سجاده مسجد امیر چخماق

سجاده فرش مشهدالرضا - فرش سجاده مسجد امیر چخماق


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟