لوگوی اصلی

چه مواردی را جهت سالم ماندن فرش سجاده ای رعایت کنیم؟

همه ی ما می دانیم که از سجاده فرش ها برای پاکی و زیبایی و لطافت هنگام انجام فریضه ی  مقدس نمازگزاری استفاده می کنیم. اما باید در نظر داشته باشیم که سجاده فرش ها همچنین می توانند به دلیل بی توجه ما ، عامل جذب کثیفی و گرد وخاک شوند.

میکروب شناسان نشان داده اند که الیاف فرش می تواند محل زندگی میلیون ها میکروارگانیسم باشد . به همین دلیل است که ما به نظافت و مراقب منظم از سجاده فرش ها تاکید می کنیم و آن را ضروری می دانیم و باید بدانیم که نظافت فقط یکی از تمیز کردن ها برای سال نو نیست.

برای آنکه سجاده فرش شما همیشه مثل روز اول ،تمیز و سالم  باقی بماند، موارد مشخصی هستند که نیاز است آن ها را رعایت کنید .

برای مثال با هرکثیفی یا خرده ریزی باید به سرعت برخورد کنید و اقدام به تمیز کردن و جارو کشی فوری کنید تا مجبور نشود دردسر های بعدی را به جان بخرید.

این موردی که گفته شده است را رعایت کنید تا سجاده فرش شما همیشه تمیز و سالم و خوش بو مثل روز اول عید بماند.

 

نکاتی که قبل از مفروش کردن باید دقت کنید.

جدای از سجاده فرش شما و مواردی که برای مراقبت از آن در طول مدت استفاده انجام دهید.سطحی که فرش خود را بر روی آن پهن می کنید نیز اهمیت ویژه ی دارد. در ادامه نکاتی که قبل از پهن کردن سجاده فرش باید رعایت کنید توضیح می دهیم:

1.صاف بودن سطح محیط

اولین موردی که باید قبل از هر چیزی رعایت کنید تا سجاده فرش شما آسیب نبیند این است که پیش از مفروش کردن مسجد ، حسینیه یا نمازخانه باید در بررسی کنید سطحی که با فرش سجاده ای پوشیده می­شود باید صاف و بدون برآمدگی یا فرورفتگی باشد. این سطح های نامسطح به مرور بر روی سجاده فرش اثر می­گذارند و باعث تغییرشکل آن می­شوند.پس قبل از پهن کردن سجاده فرش باید پستی بلندی های سطح محیط را صاف کنید.

 

2.تمیز بودن سطح

 سطحی که فرش سجاده­ای روی آن پهن می­شود نباید خاکی ، گچی و کثیف باشد اگر چنین بود ابتدا سطح مورد نظر را تمیز کرده سپس به پهن کردن سجاده فرش بپردازید.

3. استفاده از موکت

 چنانچه فرش سجاده ای بدون واسطه مثلا موکت یا غیره روی زمین پهن شود از حرکت کردن یا سر خوردن سجاده فرش روی زمین کاسته می­شود.

4.انتخاب جنس سجاده فرش مناسب

در مکان هایی که آب و هوای آنجا گرم و مرطوب است باید از سجاده فرش هایی استفاده کنیم که جنس فرش سجاده ای صددرصد پشم باشد چون این نوع جنس از فرش های سجاده ای کمتر رطوبت و نم را جذب خود می کنند.

نکاتی که هنگام استفاده از سجاده فرش باید رعایت کنید

1.جارو کشی

برای سجاده فرش ها حداقل هفته ای یک بار جاروبرقی کشیدن کافی است تا هرگونه خاک ، گرد و غبار را از آن ها جدا کنید. این باعث می شود که خاک در اعماق الیاف سجاده فرش شما  لگدمال نشود که از بین بردن آن بسیار سخت تر می شود.

اما قبل از استفاده از جارو برقی ، یک بار سجاده فرش را بتکانید تا ذرات معلق گرد و خاک  یا کثیفی که در الیاف سجاده فرش گیر افتاده ، از آن جدا شود بعد از آن می توان آنها را به راحتی با جارو برقی جمع کنید.

بهتر است به جای استفاده از برس چرخان یا جارو برقی ایستاده ، فقط مکش را از  روی جارو برقی خود انتخاب کنید ، چون این کار می تواند به فرش آسیب برساند و باعث ریزش فیبر شود.حتما از  برس جارو برقی استفاده کنید تا فرش را به آرامی جارو کنید.

همچنین می توانید از پودرهای ضد باکتری استفاده کنید که می توان آنها را روی سجاده فرش ها پاشید تا از میکروب ها خلاص شوند اما حتما توجه کنید که ابتدا در یک قسمت کوچکی از سجاده آزمایش کنید که از عدم آسیب رساندن آن ها به مواد فرش اطمینان حاصل کنید.

 

در آخر ، همیشه به یاد داشته باشید که زیر فرش را نیز با جاروبرقی - حداقل یک بار در ماه – جارو بکشید. و در هنگام جاروکشی  و گردگیری در و پنجره ها را باز بگذارید تا هوا راحت رد و بدل شود چرا که پرزهای معلق در هوا سریعا خارج شده و مجددا روی سجاده فرش نمی نشیند.

2.آلودگی ها را فورا پاک کنید

نمازگزاران می دانند که نمازخانه ها و مساجد محل خوردن آشامیدن نیست اما در شرایط مختلف مثل اعیاد و عزاداری ها یا به هر دلیلی ممکن است در این محل ها نیز کثیفی هایی مثل ریختن غذا یا چایی یا نوشابه اتفاق بی افتد. پس حتما  بعد از تمام شدن نماز نمازگزاران و به ویژه در زمان اعیاد و نذری دادن ها  حتما سجاده فرش ها را بررسی کنید در صورتی که متوجه کثیفی روی آن ها شدید،

فورا اقدام به تمیز کردن آن کنید برای این کار  سریعاً آن را خیس کنید تا از نفوذ آن به نخ ها جلوگیری کند.

یک پارچه سفید و نخی را مرطوب کرده و ناحیه آسیب دیده را لکه دار کنید - مراقب باشید که مالش ندهید زیرا این امر می تواند به سطح فرش آسیب برساند. این کار را تکرار کنید تا تمام مایعات جذب شود.

 

پس از پاک کردن بخش آلودگی ، قبل از قرار دادن مجدد روی زمین ، فرش را کاملاً خشک کنید. این کار معمولاً حدود سه تا چهار ساعت طول می کشد.

3.لکه ها را پاک کنید

بعضی از فرش ها بسته به نوع پارچه در دفع لکه ها بهتر از سایرین هستند. الیاف مصنوعی ساخته شده توسط انسان بیشترین مواد دافع را دارند ، در حالی که فرش های نایلونی را می توان با بخار تمیز کرد.

مخلوطی از قسمتهای مساوی سرکه سفید ، شوینده های فرش و آب گرم باید لکه های سخت مانند قهوه ،شیرکاکائو،نوشابه و..  را از بین ببرد. در زمان شلوغی مساجد و نماز خانه ها ممکن است لبه فرش ها با کفش های نمازگزاران گلی شود  بهترین کار با گل این است که قبل از تمیز کردن ، بگذارید کامل خشک شود و سپس آن را با جارو برقی تمیز کنید.

4.جلوگیری از تابش مستقیم خورشید

تابیدن نور خورشید به طور مستقیم به سجاده فرش امکان دارد که رنگ فرش سجاده ای را از بین برده یا باعث رنگ پریدگی آن می شود به همین خاطر بهتر آن است که با استفاده از پرده جلوی نور خورشید گرفته شود.

5.اشیا را روی سجاده فرش قرار ندهید.

اشیا را به طور طولانی مدت روی سجاده فرش قرار ندهید.از عواملی مانند گذاشتن میز یا گلدان و یا اشیاء دیگر بر روی سجاده فرش که باعث پوسیدگی سجاده فرش می شود خودداری کرده و یا از تکه ای فرش برای زیر این اشیاء استفاده کنید.

نکته ی مهم : لازم به ذکر است که هوای آزاد یا تابش آفتاب به پشت سجاده فرش باعث می شود که به هیچ عنوان فرش سجاده ای در معرض بید یا موریانه یا امثال این ها قرار نگیرد چون این جور آفت ها در تاریکی و در هوای راکد رشد و نمو می­کنند.

شرکت نگین شایسته کاشان با ارائه بهترین جنس از الیاف آکلریک به شما از کیفیت سجاده فرشتان اطمینان می دهد و با ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان کمک می کند تا مناسب ترین سجاده فرش مخصوص محیط خود را انتخاب کنید.


فرش سجاده ای مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، وبلاگ سجاده مشهدالرضا ، محصولات سجاده فرش ، سجاده فرش چیست؟