لوگوی اصلی

در صورت ریخته شدن هر نوع مایعات یا ایجاد هر نوع لکه بر روی فرش یا سجاده فرش مراحل زیر را انجام دهید و پس از آن با توجه به نوع لکه مراحل بعدی آن را دقیق انجام دهید.

به دلیل اینکه مایعات به پشت سجاده فرش رسوخ می کند ، پشت سجاده را در معرض هوا قرار دهید تا از ایجاد کپک و پوسیدگی سجاده جلوگیری کنید. همچنین مایعاتی نظیر چای ، شربت و یا نوشابه که دیرتر به فرش سجاده ای نفوذ میکنند را اگر قابل برداشت بود با قاشق بردارید

پس از آن باید با استفاده از یک پارچه نخی سفید که قدرت جذب داشته باشد با دقت لکه را  از روی سجاده پاک نمایید. در مراحل اول که پارچه سفید بر روی لکه کشیده می شود باید کمی مرطوب و آغشته به صابون مایع یا به میزان کم آغشته به مایع فرش شویی باشد. میران مصرف مایع به گونه ای باشد که کمی کف روی پارچه ایجاد شود و بعد از این مرحله خیس بودن پارچه با آب کفایت می کند.

هنگام تمیز نمودن سجاده فرش به این نکته توجه فرمایید که با دقت و حوصله صورت گیرد. نکته دیگر آن است که در آب و محلول صابون در لکه بری ابتدا پارچه نخی را به آن آغشته کرده و سپس سجاده فرش تمیز گردد. از تماس مستقیم شوینده یا هر محلول دیگر با فرش سجاده جدا خودداری گردد. برای اینکه سطح دارای لکه گسترده نشود ، مسیری که پارچه بر روی سجاده فرش کشیده می شود از اطراف به داخل باید باشد.

در زیر به چند مورد از روش های لکه بری براساس نوع لکه اشاره شده است:

لکه بری چای و قهوه از روی سجاده فرش

بلافاصله چای یا قهوه را با کمک پارچه سفید نخی با جذب بالا که مرطوب و دارای کف است چند بار لکه را تمیز میکنیم. اگر آثاری از لکه باقی بود پارچه ای که با محلول آب و سرکه سفید مرطوب شده به همراه کف آنرا تمیز می کنیم.

لکه بری انواع شربت و نوشابه از روی سجاده

بلافاصله نوشابه یا شربت را با قاشق جمع کرده و با پارچه مرطوب همراه با کف چند بار لکه را تمیز میکنیم. این کار را انجام می دهیم تا لکه خوب تمیز شود. هر بار قبل از کشیدن پارچه بر روی سجاده فرش کمی آب بر روی سجاده اسپری میکنیم تا قند آن خوب شسته شود. اگ سایه لکه بر روی فرش سجاده ای باقی ماند با پارچه ای که با محلول آب و سرکه مرطوب شده است آن را به همراه با کف تمیز می کنیم.

لکه بری آدامس و شمع از روی فرش سجاده ای

با استفاده از مقداری یخ که درون یک کیسه یا پاکت فریزر ریخته ایم ، آن را بر روی لکه قرار داده تا سفت یا به حالت منجمد و سخت در آید ، سپس با دقت با استفاده از پشت چاقو لکه را از روی سجاده بر می داریم.

لکه بری قیر از روی سجاده فرش

در ابتدا با کمک پشت چاقو یا یک کاردک لکه را از روی فرش مسجد بردارید. سپس یک کاغذ کاهی بر روی لکه قرار داد و با کمک یک اتوی گرم ( زیاد داغ نباشد ) اثر لکه را از روی فرش سجاده ای به کاغذ انتقال دهید. این کار را چند بار با کاغذ تمیز انجام دهید تا کامل لکه برداشته شود. سلیه باقی مانده را با استفاده از پارچه مرطوب همراه با کف تمیز کنید. اگر سایه خوب تمیز نشد آنرا با پارچه آغشته به الکل تمیز کنید.

لکه بری خون از روی سجاده

لکه را با استفاده از دستمالی که با آب سرد و صابون مرطوب شده است تمیز کنید.

لکه بری دوده واکس از روی سجاده

اضافات را از روزی سجاده فرش برداشته ، لکه را با پارچه مرطوب همراه با کف تمیز کرده . اگر سایه ای بای ماند آن را با پارچه آغشته به الکل رفع نمایید.

لکه بری جوهر  خودنویس از روی سجاده :

مقداری ماست رقیق شده را روی لکه بریزید سپس با قاشق محلول ایجاده را بردارید. پس از آن با استفاده از دستمالی که با آب همراه با کف مرطوب شده باقی مانده لکه را برطرف کنید.

لکه بری جوهر خودکار از روی سجاده

با کمک یک اسفنج که با شیر مرطوب شده لکه را تمیز کنید. سپس با استفاده از دستمالی که با آب و کف مرطوب شده است باقی مانده را رفع نمایید.

لکه بری آبرنگ از روی فرش سجاده ای

با پارچه آغشته به محلول آب و سرکه سفید همراه با مقداری کف لکه را رفع کنید.

لکه بری خط ماژیک از روی سجاده فرش 

این نوع لکه با پارچه آغشته به الکل تمیز شود.

لکه بری لکه های روغن و چربی از روی سجاده

اضافات لکه چربی با قاشق برداشته شود ، سپس با پارچه آغشته به محلول آب و سرکه سفید همراه با کف تمیز شود


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟