لوگوی اصلی

در حالت کلی طرح در قالی و فرش سجاده ای آن هم در ایران به دو دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

1) طرح های هندسی یا به عبارتی شکسته در فرش سجاده ای شامل طرح هایی میباشد که از خطوط مستقیم شکسته تشکیل شده اند.

2) طرح های چرخشی یا گردان که شامل خطوط منحنی میشوند.

اما این نکته قابل ذکر است که هردوی این طرح ها در یک فرش سجاده ای محال نبوده و میتوان به صورت مشترک در نقش های فرش سجاده ای به کار برد.

این طبقه بندی ویژگی های جغرافیایی و منطقه ای را داراست طوریکه نقش های شکسته اکثرا تداومی است.دلیل این ویژگی به طور مستقیم مربوط به تجربه و مهارت طراحان فرش و فرش سجاده ای در این مناطق می باشد گذشته از این دو نوع گروه بندی طبقه بندی های دیگری را میتوان برای طرح های فرش سجاده ای یا فرش ذکر کرد.که از جمله ی آن میتوان به طرح های زیر اشاره کرد :

فرش سجاده ای طرح مناره دار ،سجاده فرش طرح گنبد ،فرش سجاده ای با طرح گلدسته ، طرح غدیر ،فرش سجاده ای محراب دار ،فرش سجاده ای تشریفاتی ،فرش سجاده ای دارای طرح  نیایش ،فرش سجاده ای با طرح نیایش گلدار ،فرش سجاده ای فولادی ، فرش سجاده ای تشریفاتی با طرح اسپورت و ... 

یا در فرش طبقه بندی های دیگری هم وجود دارد که عبارتند از:

طرح فرش شاه عباسی ، اسلیمی ، طرح بته جغه دار ، طرح فرش درختی ، شکارگاه ، ترکمن یا بخارا ، طرح گل فرنگ ، هندسی 

طبق طبقه بندی ای که شرکت فرش ایران آنرا منتشر کرده است نقش های فرش و فرش سجاده ای در ایران حدود 19 گروه اصلی با زیر مجموعه های آن میباشد که در مطالب بعدی به آنها اشاره میشود.

نقش های فرش سجاده ای


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟