لوگوی اصلی

در این پست از سجاده فرش مشهدالرضا قصد داریم مطلبی در مورد " مقایسه فرش ماشینی با دست بافت " ارایه بدهیم. با ما همراه باشید ...

شاید به نظر برسد برخی از فرش های ماشینی که با طرح های زیبا و الیاف مناسب بافته شده اند ، از فرش های دست بافت نامرغوب بهتر می باشند. اما هیچ گاه نباید فرش ماشینی و دست بافت را در هرکیفیتی با یکدیگر مقایسه کرد .  فرش ماشینی بعد از مدتی مانند موکت می شود و باید آن را دور انداخت ، اما فرش دست بافت در کیفیت نامرغوب هم در مرور زمان زیباتر می شود.

سجاده فرش مشهدالرضا | مقایسه فرش ماشینی با دست باف

اگر فرش های ماشینی را از قسمت پشتی نگاه کنید متوجه می شوید که تار و پود ان بسیار مرتب است و درصورت دست کشیدن روی آن زبری خاصی را احساس می کنید.

در فرش های ماشینی طرح ها کاملا متقارن هستند واین حالت در فرش های دست بافت کم ت دیده می شود و فقط در نوع بسیار ظریف و دقیق آن مشاهده می شود.

در فرش های دست بافت طرح و نقشه فرش در پشت و رو یکی است ولی این مورد در فرش های ماشینی مخصوصا نوع نا مرغوب بسیار مات به نظر می رسد.

ریشه های فرش دست بافت همان امتداد تار ها هستند در صورتی که در بسیاری از فرش های ماشینی ریشه ها به صورت جداگانه بافته شده و به فرش متصل شده اند و یا اینکه  فرش بدون ریشه می باشد. بعلاوه شیرازه فرش ماشینی مانند ابعاد فرش بسیار منظم است که به آسانی از شیرازه فرش دست بافت قایل تشخیص است.

اگر فرش ماشینی را از قسمت روی آن و در عرض تا کنیم ، پرز ها در محل تا شده به صورت ردیف های افقی کاملا منظم در کنار یکدیگر ظاهر می شوند.

نکته بعدی این است که فرش ماشینی و دست بافت را از وزن نیز می توان تشخیص داد. فرش های ماشینی حالت پوکی دارد و وزن بسیار کمتری نی دارند. ولی فرش های دست بافت وزن بیشتری نسبت به ماشینی دارند.


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟