لوگوی اصلی

در این پست از سجاده فرش مشهدالرضا مطلبی در مورد " طرح فرش و سجاده فرش " مطلبی ارایه می دهیم : 

  • طرح های ایلی :

این طرح از قدیمی ترین طرح های فرش و سجاده فرش است . این طرح ها بدست قالیبافان بومی طراحی شده است . این طرح ها دارای زیبایی خاصی است که بسیار دلنشین است .این طرح توسط قالیبافان بومی از غرب به شرق راه یافته است.

بعضی از این گروه فرش ها به مناطق خاصی نسبت داده شده اند که معمولا بومی آن منطقه است یا فرد خاصی آن را سفارش داده است.

از نمونه نامهای قدیمی و معروف عبارتند از : هیت لو ، افشاری ، قشقایی بته ، خاتونی ، مزلقان ، اردبیل ، ساوه ، خمسه ، تفرش ، هریس ، گوراوان ، مهربان ، زنجان و مشگین شهر ، کردی ، بختیاری و...

  • طرح های هندسی :

در این نوع طرح ها در فرش یا سجاده فرش ، از اشکال هندسی استفاده می شود. در این طرح ها ، اشکال هندسی به طور دورانی و قوسی شکل حرکت نمی کنند.

از این طرح ها عبارتند : هندسی بندی قلبی ، هندسی محرمات ، هندسی ترنجدار ، هندسی کف ساده ، هندسی لچک ترنج ، هدسی ستاره ، هندسی خطائی ، هندسی جشوشقانی و هندسی خاتم شیرازی .

  • طرح محرمات :

به طرح هایی در فرش یا سجاده فرش گفته می شود که قطعاتی از نقشه در طول فرش تکرار می گردد و عرض فرش در متن به چند ردیف تقسیم می گردد. هر ردیف آن از رنگ و طرح مشخص از ابتدا تا انتهای فرش ادامه پیدا می کند و به طور راه راه تقسیم می شود. این طرح در بعضی از نقاط ایران به نام قلمدانی مشهور است.

  • طرح محرابی :

این طرح فرش یا سجاده فرش از طرح محراب الهام گرفته است. همچنین تزئیناتی مانند قندیل ها و ستون ها و سرستون ها و گل برگها به آن اضافه شده است.

از گروه های فرعی این طرح عبارتند از : محرابی گلدانی ستونی ، محرابی درختی ، محرابی قندیلی و محرابی دورنما .

  • طرح ماهی درهم :

این نوع طرح فرش یا سجاده فرش در ردیف طرح های بومی است . بافت این طرح نیز ذهنی است . زیبایی این طرح باعث شده است که طراحان فرش یا سجاده با حفظ ویژگی های اصلی آن ، به صورت یک طرح منظم پیاده کنند.

این طرح در سایر نقاط ایران بافته می شود ولی در اصل این طرح در بیرجند که یکی از شهر های استان خراسان است بافته می شده است.

گروه های فرعی این طرح : ماهی فراهان و زنبوری ، ماهی هرات ، ماهی سنه یا کردستان ، ماهی درهم بندی و خرده ماهی .

  • طرح های گلدانی :

در این نوع طرح در نقشه فرش یا سجاده فرش گلدان هایی به چشم می خورد. در این طرح ها گاه چند گلدان کوچک و گاه یک گلدان بزرگ پر از گل تمام فرش را می پوشانند .

گروه های فرعی این طرح : گلدانی دوطرفه ، گلدانی ختائی ، گلدانی محرابی ، گلدانی ظل السلطان ، گلدانی سراسری ، گلدانی تکراری ، گلدانی خاتمی ، گلدانی یکطرفه و گلدانی لچک ترنج .

  • طرح های گلفرنگ :

این طرح ترکیبی از طرح های اصیل ایرانی با گلهای طبیعی ، مخصوصا گل سرخ است . در این نوع فرش یا سجاده فرش ها از رنگ های سرخ بیسشتر استفاده می شود.

گروه های فرعی این طرح : گل سرخ ، گلفرنگ مستوفی ، گلفرنگ بیجار ، گلفرنگ دسته گلو ، گلفرنگ ترنجدار و گلفرنگ گل و بلبل .

  • طرح های شکار گاه :

مشخصات این طرح نیز مانند طرح درختی می باشد اما در اکثر این طرح ها حیوانات وحشی در حال شکار نقش بسته شده است.

گروه های فرعی این طرح عبارتند از : شکارگاه درختی ، شکارگاه قابی ، شکارگاه ترنجدار ، شکارگاه لچک ترنج و شکار گاه سراسری .

علاوه بر طرح های ذکر شده بالا که هر یک برای خود نام مشخصی دارند ، طرح هایی نیز هستند که از ترکیب این طرح ها به وجود آمده اند.

گروه های فرعی این طرح ها عبارتند از : طرح شاخه پیج ترنجدار ، سلسله ای ترنجدار ، گلدانی بند اسلیمی ، تلفیقی لچک ترنج ، تلفیقی قاب قابی ، تلفیقی ترنجی دسته گل ، تلفیقی دورنما ، تلفیقی سبزی کار ، تلفیقی ترنجدار ، تلفیقی لچک ترنج کف ساده و ...


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟