لوگوی اصلی

در این پست از سجاده فرش مشهدالرضا قصد داریم درمورد " نکات مهم در هنگام خرید فرش  و سجاده فرش " مطلبی ارایه دهیم. با ما همراه باشید :

فرش باید از نظر کیفیت برز مورد بررسی قرار گیرد. فرش هایی که پرز نرمی دارند نسبت به فرش هایی که پرز زخیمی دارند ، معمولا دارای دوام کمتری نیز هستند. پرز فرش باید با دوام و انعطاف پذیر باشد. فرش هایی که پرز نرمی دارند گرد و غبار بیشتری به خود جذب می کنند.

نحوه بافت یک فرش مهم ترین عامل در انتخاب آن است و باید دارای کیفیت مناسبی باشد. برای اینکه متوجه نحوه بافت فرش بشویم باید ان را از  پشت مورد بررسی قرار دهیم. در پشت فرش می توان تعداد گره ها ، نحوه تراکم و کوبیدگی پود ها و همچنین یکنواختی طرح و شمارش دقیق گره ها در واحد سطح و.... را به راحتی تشخیص داد که این کار در رویه فرش خیلی مشکل تر است.

  • مشاهده دقیق کیفیت رنگ فرش و فرش سجاده ای در نور طبیعی آفتاب :

برای اینکه از کیفیت رنگ فرش مطمین شوید باید آن را در نور طبیعی بازبینی کنید و همچنین توجه داشته باشید که رنگ فرش در جهت خواب آن با جهت عکس خواب آن تفاوت دارد. برای تشخیص شکستگی قسمتی از فرش می توان با تا کردن آن را متوجه شد که صدای شکستگی خاصی می دهد.

برای سنجش پرز های فرش هیچ گاه ارتفاع پرز ها را معیار سنجش خود قرار ندهید. برای این کار پرز ها را با دست مالش دهید و توجه کنید که ارتفاع پرز ها دارای موج و پستی و بلندی نباشد.

برای خرید یک فرش باید به اندازه آن نیز توجه کرد. در بعضی از فرش های دستباف چند سانتی متر اضافه بودن ابعاد آن از بالا و پایین را می توان چشم پوشی کرد ولی در قالیچه ها که ابعاد کوچکتری دارند یک عیب به شمار می رود.

با تا کردن فرش یا فرش سجاده ای از قسمت میانی و روی هم گذاشتن این دوقسمت می توان تنقارن فرش را تشخیص داد .

تقارن رنگ در اشکال بافته شده در فرش را نیز مورد توجه قرار دهید و همچنین دقت کنید که موتیف ها و اشکال طرح متن فرش ناتمام گذاشته نشده باشد و هر خط و شاخه ای شکل و امتداد طبیعی خود را داشته باشد و ناگهان در میان طرح قطع و نا پدید نشده باشد.

سعی کنید هیچ گاه فرش را از افراد و مکان های نامعتبر خرید نکنید . حتی عاقلانه است که فرش را در عوض ضمانت و پایداری با قیمت گران تری خریداری کنید.

حتما در هنگام خرید فرش ورقه مشخصات فرش را از فروشنده در خواست کنید.

رنگ و طرح فرش باید با دکوراسیون خانه شما یکسان باشد و طرح زیبایی را جلوه بدهد. رعایت کردن بعضی از اصول مبتدی باعث می شود نشانگر ذوق و سلیقه باشد.

به عنوان مثال فرش‌های کم دوام، ظریف، ابریشمی، قدیمی و عتیقه و یا زمینه روشن را نباید در اطاق نشیمن، نهارخوری و اطاق‌های کودکان قرار داد.


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟