لوگوی اصلی

در این پست از سجاده فرش مشهدالرضا قصد داریم مطلبی درمورد جنس نخ و شانه و تراکم فرش و فرش سجاده ای ارایه دهیم.با ما همراه باشید.

جنس نخ:

جنس نخ سجاده می تواند آکرلیک و یا پلی استر باشد، که در ذیل برتری های نخ آکرلیک آمده است:

1-     فرش آکریلیک نسبت به پلی لطیف تر،نرم تر و روشن تر است.

2-     هنگام لمس کردن فرش ، دست به راحتی راز می خورد و کاملا لطیف است  .

3-     نخ خاب آکرلیک هیت ست شده در حین دست کشیدن از پایین دست دانه دانه رد شده و تو هم کلاف نمی شود.

4-     به هیچ عنوان بوی بد و نامطبوع مواد نفتی را نمی دهد .

5-     پایداری بالا در مساوی پا خور شدن و برگشت پذیری فوق العاده.

6-     پایداری زیاد بالا در برابر حرارتهای غیر مستقیم (ظروف داغ) را دارد.

7-     رنگهایی دلشاد زنده و شفاف دارد .

چنانچه هر یک از موارد بالا را در فرش ملاحضه نکردید و فرش زبری , سفتی , و رنگهای غبار گرفته داشت بی گمان جنس پلی قاطر بوده و چه از لحاظ کیفی و چه از لحاظ بها با آکرلیک قابل مقایسه نمیباشد.

امروزه با ترقی دستگاه های بافندگی نخ هیت ست جایگاه ویژه ای بین تولید کنندگان فرش پیدا کرده است. اصولا فرایند هیت ست و بخار دهی به قصد افزایش کیفیت نخ و سرانجام فرش ماشینی می باشد. به تجربه تغییر ناپذیر شده است که به کارگیری نخ هیت ست در یک واحد فرش بافی بین ۷ الی ۱۰ درصد افزایش بهره وری تولید داشته که این رقم زیاد بالایی در یک دوره مالی شرکت خواهد کرد.

همان طور که ذکر شد این افزایش راندمان به انگیزه رفع بسیاری از عیوب نخ در مرحله هیت ستینگ است و این احد از دلایل استقبال فرآوری کنندگان فرش از نخ هیت ست است. هیت ست  نزدیک  برای ماشین الات با تکنولوژی بالای بافندگی فرش یک لازمه است. امروزه سرعت بافت در حال افزایش است و به گزیده تر در تراکم های بالای فرش نخ ها باید حائز پایداری در برابر پاره گی زیادی داشته باشند تا پاره گی بیش از مرز فرآوری را مختل نکند.

از مهمترین مزیت های نخ آکریلیک هیت ست شده می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1-    پفکی شدن نخ و بالک بیشتر و در نتیجه تفریق میزان نخ مصرفی و پوشش بهتر فرش.

2-    تفریق پرز نخ.

3-    تثبیت حرارتی و تثبیت تاب.

4-    زیر دست نرم تر.

5-    پارگی کمتر نخ در بافندگی.

6-    تشخیص سرنخ ها در فرش بافته شده .

بطور کلی ماشین آلات هیت ست با استفاده از بخار آب به عنوان واسطه گرمایشی عمل هیت ست بدون گزند رساندن به نخ در دو نوع ویژه نخ آکریلیک و یا کلیه نخ های مصنوعی می باشد.

در ماشین هیت ست به طور متوسط ۲۴ تا ۴۸ سر نخ در قفسه ( کریل ) به ماشین تغذیه می شود. اصولا فرایند بخار دهی نخ های آکریلیک یک فرایند بایسته جهت بافت فرش ماشینی با کیفیت بالا می باشد. بخار دهی مایه برپایی پایداری بالا در برابر پارگی، استحکام ابعادی بالا، تفریق پرزهای سطحی و برآیند اینکه پرز دهی نخ، قابلیت جذب رنگ زیاد، حجیم شدن نخ و ایجاد یک سطح کاملا یکنواخت با زیر دست نرم می شود.

نخ ها بعد از عبور از واحد Pre Feeding وارد سیستمی می شوند که به کلاف کن سرشناس است. در این تقسیم نخ ها به چهره حلقه هایی ممتدد بر روی یکدیگر و بر روی یک تسمه نقاله عریض می شوند. در مدل های جدید ماشین آلات هیت ست جهت افزایش تولید پهنای تسمه نقاله هدایت کننده نخ ها افزایش یافته است.

معمولا تولید ماشین هیت ست بین ۳ تا ۱۲  در روز بسته به نوع نخ، کیفیت نخ، نمره نخ متغیر است. سپس نخ ها از روی تسمه نقاله وارد منطقه بخار دهی می شوند.

نخ ها بعد از خروج از هدهای بخار، وارد خشک کن و پس نیز خنک کننده می شوند. از آنجایی که آکریلیک قابلیت جذب رطوبت دارد و جود این مرحله ضروری است. سپس سرنخ ها وارد بخش مهار الکترونیکی می شوند و از آنجا به واحد پیچش هدایت می شوند. قبل از این واحد انبارک نخ پیمان دارند که جهت بازداری از توقف خط مورد مصرف هستند.

نکته مهم اینکه در خطوط هیت ستی که قابلیت هیت ست نمودن گونه ها نخ های پلی استر، پلی پروپیلین، پلی آمید، آکریلیک، پشم و آمیخته را برای نخ های ریسیده شده و BCF دارند، در ماشین TVP3 درازا دالانه بخار و موعد بخار دهی بیشتر است و عمل هیت ست در یک دالان بسته سپریدن می گیرد و دمای بخار آب تا ۱۴۰ درجه می تواند بالا رود در حالی که در ماشین LV و عدم بیچارگی نخ آکریلیک به دمایی بالاتر از ۱۰۰ درجه جهت پفکی شدن، بخار در پیرامون اتمسفر یک و بدون اختناق اعمال می شود.

 بدیهی است فرشی که از نخ هیت ست شده تولید می شود دارای جذابیت بیشتر، ماندگاری بیشتر و بهره‌گیری آسان تر برای مصرف کننده خواهد بود.

شانه:

اصولا به تعداد گره های رنگ های بافته در هر متر عرضی فرش جانمازی یا سجاده فرش ، شانه می گویند. برای این پیشه میتوان با استفاده از متر یک متر عرضی فرش جانماز ای را اندازه گرفته و شمار گره های ان را شمارش کرد.

معمولا شانه هایی که در فرش سجاده ای مساجد و نمازخانه ها اغلب استفاده میشود دربرگیرنده : ۵۰۰ شانه ، ۴۴۰ شانه و ۷۰۰ شانه می باشد.

تراکم:

اصولا به تعداد پود هایی در هر متر طولی فرش بافته می شود تراکم گویند.

 برای این کار میتوان یک متر طولی فرش جانماز ای را اندازه گرفت و شمار پود های ان شمارش شود. تراکم های معمول برای فرش سجاده ای در ۵۰۰ شانه عبارت است از ۸۰۰ – ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ که البته فرش جانماز ای تراکم ۱۰۰۰ بیشترین بافت را دارد.


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟