لوگوی اصلی

تراکم و شانه فرش چیست ؟

شانه و تراکم، اصطلاحات  پر استفاده و رایج در صنعت فرش ماشینی و سجاده فرش می باشند که اغلب عموم مردم آن ها را برای یکبار هم که شده است شنیده اند. برای خرید سجاده فرش مورد پسند خود نیاز است که با معنی این دو اصطلاح و شیوه تشخیص آن ها به خوبی آشنا باشید تا هم بتوانید سجاده فرش مورد نیاز خود را انتخاب کنید وهم در دام کلاه برداران سودجو نیافتید. در ادامه به معرفی هرکدام از این اصطلاحات ، تفاوت و مقادیر آن ها در فرش های ماشینی می پردازیم و شیوه ی تشخیص میزان هرکدام را بیان می کنیم .

شانه سجاده فرش چیست؟

شاید تا کنون بارها  اصطلاح "شانه فرش" را در وب سایت های شرکت فرش یا از زبان مدیر فروشگاه های فرش شنیده باشید و بر این باور باشید که یکی از دلایل گران بودن سجاده فرش ، مقدار شانه آن است. اما این باوری غلط است تا سجاده را گران نخرید!

تعریف ساده شانه : تراکم عرضی ( تعداد گره های بافته شده در عرض سجاده فرش) را اصطلاحا "شانه"ی سجاده فرش آن سجاده می گویند. پس این جمله که این سجاده فرش 500 شانه است به این معنی است که  دریک متر از عرض فرش 500 گره (ریشه)  وجود دارد.معیار محاسبه شانه سجاده فرش بر اساس متر می باشد.

شانه های متداول در بازار فرش عبارت اند از : 500 شانه ، 700 شانه ، 1000 شانه و 1200 شانه.

چگونه شانه اصلی یک سجاده فرش ماشینی را به دست آوریم؟

شناسایی شانه فرش کار بسیار ساده ای که بسیار از عموم مردم از آن ناآگاه هستند. هنگام مراجعه یا تحقیق برای خریده سجاده یا فرش ماشینی با سجاده فرش های 500 شانه یا 700 شانه یا بیشتر برخورد خواهید کرد . این به این معناست که در سجاده فرش 500 شانه ، 500 گره یا سجاده فرش1000 شانه،1000 گره در یک متر عرض آن وجود دارد. خب حالا چطور محاسبه کنیم؟! کافی است 5 یا 10 درصد از  این مقدار را با مراجعه به پشت سجاده محاسبه کنید تا تعداد گره کل رو به دست بیارید.

چگونه شانه ی حقیقی فرش را بدست آوریم؟

هنگام خرید فرش یا سجاده فرش امکان دارد فروشنده به اشتباه یا از روی سو نیت میزان شانه یا تراکم فرش را به شما اشتباه بگویید، در این قسمت روشی را به شما آموزش خواهیم داد که از صحت گفته های فروشنده یا مشخصاتی که پشت فرش نوشته شده است مطمعن شوید.همانطور که گفته شد فرش 500 شانه یعنی در هر متر از عرض سجاده فرش 500 گره وجود دارد.برای اطمینان ازاین  مسئله ،شما می توانید قسمتی از گوشه فرش را بر گردانید و در 10 سانتی متر از عرض  پشت فرش تعداد گره ها را بشمارید. و دوباره تعداد گره ها را در یک  سانتی متر از عرض پشت فرش بشمارید اگر تعداد گره ها برابر 5 عدد بود در 10 سانتی متر از عرض سجاده فرش باید 50 گره وجود داشته باشد در غیر این صورت آن سجاده فرش 500 شانه نخواهد بود.

تراکم فرش چیست ؟

منظور از تراکم در فرش ماشینی و سجاده همان تراکم طولی سجاده فرش است. به عبارتی دیگر تراکم مشابه شانه است با این تفاوت که شانه مربوط به عرض فرش و سجاده می باشد. به همین دلیل به آن تراکم عرضی نیز میگویند اما تراکم مربوط به طول فرش است که آن را با نام تراکم طولی نیز می شناسند.

نحوه محسابه تراکم فرش

نحوه محاسبه همانند شانه می باشد با این تفاوت اساسی اینکه تراکم را در نصفه فرش محاسبه کرده و برای اعلام آن را در 2 ضرب میکنند تا تراکم کلی و اصلی فرش سجاد های به دست آید.

به طور مثال وقتی گفته می شود فرشی تراکم 3000 دارد یعنی باید در یک متر طول آن 1500 گروه وجود داشته باشد تا با محاسبه ی ضریب 2 این عدد صحیح باشد. حال اگر بخواهید همین مقدار را در مقیاسی کمتر محاسبه کتید (یعنی فرشی با تراکم 3000)باید در 10 سانتیمتر طول آن 150 گره و یا در 5 سانتیمتر طول آن 75 گره وجود داشته باشد

با آگاهی از این موضوع و آشنایی با نحوه محاسبه تراکم حقیقی و واقعی سجاده فرش،سجاده فرش خود را خریداری کرده و از سوء استفاده های احتمالی در امان باشید.

بهترین شانه و تراکم فرش سجاده ای

همانطور که گفتیم شانه ( تراکم عرضی ) تعداد گره های در عرض سجاده فرش را و تراکم تعداد گره های در طول سجاده فرش را نشان می دهد.پس هرچقدر شانه و تراکم سجاده فرش بیشتر باشد یعنی تعداد گره های این فرش بیشتر است به همین ترتیب چون تعداد گره بیشتر می شوند فاصله بین آن ها کمتر شده و این باعث مقاومت فرش در برابر فشار و رفت آمد و آلودگی می شود.

و شانه و تراکم بیشتر در ظاهر فرش هم تاثیر زیادی دارد هرچه شانه و تراکم فرش بیشتر باشد فرش توپرتر و زیبا تر می شود.

برای آنکه بتوانید مناسب ترین شانه و تراکم را برای یک سجاده فرش انتخاب کنید لازم است به ویژگی های  با اهمیت آن توجه کنید : میزان اهمیت مقاومت فرش ،هرچه رفت آمد روی سجاده فرش بیشتر باشد میزان آسیب پذیر آن بالا می رود پس نیاز به سجاده فرش مقاومی خواهید داشت .اهمیت ظاهر فرش همانطور که گفتیم فرش با شانه و تراکم بیشتر مقاومت بالاتر و ظاهری بهتر دارند و البته مورد بسیارمهم هزینه ای که می خواهید برای سجاده فرش پرداخت کنید . هرچه شانه وتراکم فرش بیشتر شود قیمت آن سجاده فرش بیشتر می شود. 

 

تراکم سجاده فرش های نگین شاسته

ما در شرکت نگین شایسته ی کاشان، سجاده فرش ماشینی 500 شانه با استفاده از بهترین نوع از نخ های آکریلیک  تولید می کنیم تا درخور و مناسب مسلمانان سراسر ایران و جهان برای به جا آوردن فریضه نماز واقع شوند.


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکیصفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟