لوگوی اصلی

در بخش قبلی همین مطلب نیز در مورد چگونگی پیشرفت و رشد قالی آذربایجان توسط کارگاه های ساخته شده در تبریز و دیگر شهر ها مطالعاتی کردید . در این بخش از مطالب فرش سجاده ای مشهدالرضا نیز با ما همراه باشید...

سیسیل ادواردز در کتاب خود به نام " قالی ایرانی " چنین نوشته است :

داد و ستد این کالا (قالی – فرش و فرش سجاده ای) به دست بازرگانان و تجاران تبریزی که مردمانی آشنا و ثروتمند هستند بود. مراکز تجاری این مردمان شعبه هایی نیز در شهر های دیگر مانند استانبول دارد . یکی از اصلی ترین معامله های اینان خرید تولیدات کارخانه های غربی و حمل آن ها به ایران است.

از این نکته جالب بدون شرح عبور نکنیم که تجارت فرش و فرش سجاده ای آذربایجان آنچان برای ایران و تبریز مهم جلوه داده شد که در زمان تصاویری از این رویداد روی اولین کارت پستالها در اواخر دوران قاجار چاپ گردید .

تجار و بازرگانان شهر های مختلف همزمان با شروع اقدامات بازرگانان تبریز در صادرات فرش و فرش سجاده ای برای وسعت دادن به کار و بار خود و استفاده از امکانات تجاری پایتخت ، به تهران آمدند و در بخش های مختلف بازار تهران نیاز های ترویج و وسعت هنر قالی بافی و فرش سجاده ای را فراهم آوردند.

در ضمن در بخش های مختلف کشور بخصوص در همدان ،اراک ، تبریز و کرمان با در نظر گرفتن نیاز و سلیقه کشور های مختلف ، شروع به بافت فرش و فرش سجاده ای در اندازه و طرح و رنگ های مختلف کردند. زین پس بیشترین قالیهای آذربایجان و همدان از طریق استامبول به کشور هایی از جمله آلمان و انگلیس و قالیهای سلطان آباد و کرمان به ایالت متحده آمریکا صادر می گردیدند.

به نقل قول از ارنست اورسل که یک سیاح فرانسوی ، در سالهای 1882 میلادی بازار فرش فروشان تهران از جالب ترین بازار های دنیا بود که در آن قالیهای زیبا و در اندازه ها و نقشه های مختلف به فروش گذاشته شده بود.


فرش سجاده ای مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟