لوگوی اصلی

در این مطلب از وب سایت فرش سجاده ای مشهدالرضا قصد داریم درمورد فرش سجاده ای مسجد قل شریف مطلبی را ارایه دهیم. با ما همراه باشید ...

مسجد قل شریف بزرگترین مسجد روسیه است . این مسجد در شهر قازان تاتارستان است. مردم این مسجد را به یادبود آخرین امام جماعت خود که سید قل شریف نام داشته است ساخته اند. ایشان مردی مذهبی ، عالم ، سرشناس ، شاعر و سیاستمدار و از فرماندهان دفاعی شهر قازان بوده است.

این مسجد دارای کتابخانه ای بزرگ ، زیبایی و ظرافت خاصی است که باعث شهرت آن شده است. این مسجد مرکز گسترش علوم و احکام اسلامی است.

شاید بعضی از افراد اعتقاد دارند که سبک معماری این مسجد بلغاری است ولی بیشتر شبیه معماری دوره رنسانس است.

مسجد قدیمی ای نیز در کنار همین مسجد ساخته شده بود که توسط روس ها تخریب شده است . در ساخت آن مسجد از سنگ های سفید استفاده شده بود. همچنین دارای منار های 8 متری بوده است.

این مسجد به دستور رئیس جمهور در سال 1996 بازسازی شد و در ژوئیه سال 2005 افتتاح شد. یکی از بزرگترین رویداد های تاتارستان برگذاری نماز جمعه در همین مسجد بوده است.

این مسجد دارای دو طبقه است. یکی از این طبقه ها مخصوص نیایش و عبادت است و یکی دیگر از طبقه ها موزه اسلامی است.

گنبد مرکزی این مسجد 39 متر و 4 مناره اصلی آن 57 متر ارتفاع دارد. بشیتر هزینه های مربوط به ساخت و بازسازی و دیگر مخارج این مسجد توسط مردم و مسلمانان تاتار اهدا شده است.

این مسجد دربر گیرنده نخستین موزه اسلامی روسیه است. اسلام در سال 992 وارد تاتارستان شده است و به قدری گسترش یافت که امروزه دین رسمی جمهوری کوچک روسیه محسوب می شود. این مسجد نماد احیای معنوی ، تجسم امید و ایمان این کشور است و یکی از افتخارات قازان و تاتارستان محسوب می شود.

تصاویر مسجد قل شریف :

فرش سجاده ای

فرش سجاده ای

فرش سجاده ای مساجد


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟ ، آشنایی با صنعت نساجی