لوگوی اصلی

یکی از مواردی که جهت حفظ طول عمر و نگهداری از سجاده یا فرش باید به آن توجه داشته باشیم شستشوی آن می باشد. در ذیل مواردی برای شستشوی صحیح فرش را برای شما گردآوری کرده ایم. برای مطالعه نکات مهم نگهداری از فرش به لینک مراجعه کنید.

 1. شستشوی سجاده را روی سطحی سفت (همانند سنگ ، سرامیک یا موزاییک ) انجام دهید.
 2. برای خیس کردن فرش سجاده ای از دوش های آب افشان استفاده نمایید
 3. از مواید شوینده ای باید استفاده کنید که خنثی باشند ( محیط های اسیدی یا قلیایی شدید به فرش آسیب می رسانند ). استفاده از پودرهای شوینده نیز الیاف سجاده فرش را خشک و شکننده می کند و باعث پوسیدگی آن می شود
 4. بعضی از فرش ها رنگ ثابت ندارد باید از طریق حوضچه هایی با مواد مخصوص قرار گیرند تا رنگ الیاف ثابت بماند
 5. پس از استفاده از مواد سنتی جهت شستشوی سجاده ، فرش سجاده ای را به دقت آبکشی کرده تا ناخالصی موجود در مواد با نفوذ به پرز فرش باعث آسیب سجاده نشود.
 6. برای آبگیری سجاده در صورت نبودن دستگاه، با کمک یک پارو یا برس آبگیری کنید. ( در صورت قدیمی بودن قالی زیاد به آن فشار وارد نکنید.)
 7. جهت خشک کردن فرش یا سجاده در هوای آزاد آن را کاملا پهن کنید و از لوله کردن یا تا کردن خودداری کنید.(لوله کردن و تا کردن سجاده باعث کیسی و به مرور پوسیدن شدن آن قسمت می شود.)
 8. در صورت اینکه رنگ فرش ثابت نیست آن را آویزان نکنید.(به دلیل اینکه ممکنه است آب باقی مانده به سمت پایین حرکن کرده و رنگ های ناپیدار را به حرکت در آورد و همچنین فشار وارد بر فرش باعث پارگی چله فرش شود.
 9. پساب سجاده پس از آبکشی باید کاملا صاف و تمیز باشد.
 10. در صورتی که فرش قلیایی باشد ( استفاده زیاد از مواد قلیایی هنگام رنگرزی) می توان با اندکی آب و اسید (1 تا 2 درصد) آن را خنثی کرد.
 11. برای جلوگیری از رنگ پریدگی سجاده یا فرش پس از شستشوی آن ، آن را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.
 12. به هیچ وجه از شوینده های موجود در منزل جهت شستشوی سجاده استفاده نکنید. در صورت عدم دسترسی به کارگاه قالیشویی استفاده از شامپوی کودکان مناسب تر است.
 13. برای رنگ برداری می توان از هیدروسولفیت با غلظت پایین استفاده کرد. 

  موادی مانند سودسوزآور، دوسود یا سایر مواد قلیایی تأثیر نامطلوبی بر الیاف فرش گذاشته و از استحکام آن می‌کاهد.


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟