لوگوی اصلی
منظور از نخ فرش سجاده ای چیست و با خواب فرش چه رابطه ای دارد ؟
برای بافت فرش و فرش سجاده ای از سه نوع نخ در حالت کلی استفاده می شود که عبارتند از : نخ پود ، نخ پرز و نخ تار . نخ پرز که همان نخ رنگی برای بافت است ، دور نخ پود به صورت گره مانند قرار می گیرد . حال این نخ به سه دسته جداگانه تقسیم می شود که عبارتند از : اکریلیک صد درصد خالص ، مخلوط اکریلیک و پلی پروپلین و پلی پروپلین صد درصد . نرمی خواب فرش و تراکم آن به کیفیت نخ بستگی دارد . برای فرش سجاده ای مناسب ترین توع نخ همان صد درصد اکریلیک هیت ست می باشد . این نوع نخ بسیار نرم و بدون پرز می باشد .
ابعاد سجاده مساجد معمولی چقدر است ؟ کوچکترین و بزرگترین سجاده فرش ها چه اندازه ای دارند ؟
عرض سجاده مساجد به طور معمول 100 تا 125 سانتی متر است که مناسب با اندازه یک محراب است . ولی بنا به در خواست مشتری در سایز های مختلف بافته می شود .همچنین می توانید محصولات را مشاهده کنید .
تراکم فرش نسبت به تعداد گره های بافت فرش است ; چگونه هنگام خرید به این قضیه پی ببریم ؟
تراکم فرش مربوط به طول آن است . به همین دلیل به آن تراکم طولی نیز می گوبند . برای راحت تر شدن کار تراکم فرش را تا نیمه آن محاسبه کنید و در عدد2 ضرب کنید سپس تراکم کامل طول فرش به دست می آید . برای مثال اگر فرش 3000 تراکم داشته باشد باید تا نیمه آن 1500 باشد و در غیر اینصورت تراکم آن دقیق نیست . شما می توانید در همین مثال فرش را در 10 سانتی نتر 150 گره و در 5 سانتی نتر 75 گره پیدا کنید . اگر در این روش بتوانید ماهر شوید می توانید از سو استفاده ها جلو گیری کنید .
طرح های سجاده مساجد چگونه هستند ؟
برای مشاهده طرح های می توانید به صفحه محصولات مراجعه کنید که محصولات ما در دو دسته سجاده تشریفاتی و سجاده محراب دار هستند.
بهترین سجاده فرش در چه رنگ و نقشی کمتر آشکار کننده گرد و غبار می باشد ؟
معمولا بهترین سجاده فرش در رنگ گردویی و خاسکتری کمتر گرد و غبار را روی خود آشکار می کنند.
فرش سجاده در چه رنگ و طرحی مسجد را روشن تر و زیبا تر می کند ؟
در روشنایی مسجد عوامل زیادی نقش دارند که عبارتند از : تعداد پنجره ، مساحت ، ارتفاع مسجد و نورپردازی داخل مسجد . فرش سجاده با رنگ های آبی و سبز و رنگ های روشن باعث بازتاب بیشتر و روشن تر کردن مسجد می شوند .
فرش سجاده در چه رنگی از لحاظ روانشناسی برای عبادت مناسب تر است ؟
رنگ های آبی و سبز برای روح و روان حالتی مناسب تر دارند و برای عبادت و استفاده در مسجد مناسب تر هستند .
بهترین جنس نخ برای بافت چیست ؟
بهترین نوع و جنس نخ برای بافت سجاده مساجد نخ اکریلیک هیت ست شده است . این نوع نخ برای جلوگیری از چروک شدن و یا سر خردن نیز مناسب است . این نوع نخ پرز دهی بسیار کمی دارد و عمر سجاده مساجد رو طولانی تر می کند .
سجاده فرش برجسته چیست ؟ برای چه کسانی مناسب است ؟
سجاده برجسته تفاوتی در طرح و نقش دارد . به این صورت که بعضی از محل های آن یا طرح های آن حالت برجسته دارند . برای مثال مکان قرار گیری مهر روی آن برجسته است . یا محل گذاشتن زانو روی زمین که برای افراد سالمند نیز مناسب می باشد .
آیا سجاده فرشی هم وجود دارد که برای مسافرت استفاده شود و قابل حمل باشد ؟
بلی . سجاده فرش های قابل حمل برای مسافرت مناسب هستند و حجم یا وزن کمی دارند .
معایب احتمالی سجاده خوب چیست ؟
از معایب احتمالی که ممکن است در فرش سجاده خوب به وجود بیایند عبارتند از : جای خالی ، نخ اضافی ، پارگی تار ، دو پودی ، خرابی ریشه و زیگ زاگ ، اشتباه نقشه ، پارگی و اختلاف پارتی رنگ را می توان نام برد . برای مطالعه در هر موردروی " معایب احتمالی فرش سجاده ای " کلیک کنید .
ساختار سجاده کاشان چگونه است ؟
سجاده مساجد کاشان ویژگی های خود را دارند که عبارتند از : ترنج لوزی شکل متمایل به بیضی ، زمینه لاکی با حاشیه سرمه ای ، اسلیمی های سفید رنگ در دور لچک و ترنج و حاشیه و داشتن رجشمار پایین (30 تا 45 رج ) . برای مطالعه بیشتر روی " ساختار سجاده فرش کاشان " کلیک کنید .
سجاده حجمی بافی چیست ؟
حجمی بافی یکی از برترین هنر های قالی بافی در ایران است . برای مطالعه کامل در این زمینه روی " فرش سجاده ای حجمی بافی " کلیک کنید .
فرش سجاده ای یا سجاده فرش چگونه نصب می شود ؟
فرآیند نصب سجاده فرش عبارت است از برش دادن ، سر دوزی و زیگزاگزدن لبه . این فرایند اینگونه است که در مدارس و حسینه ها یا مساجد به سمت قبله پهن می شوند . برای مطالعه بیشتر روی " چگونه سجاده نصب می شود" کلیک کنید .