لوگوی اصلی

سجاده فرش چیست ؟

سجاده فرش در همه جا و مکان ها از عوامل تاثیر گذار در زیبایی ، نشاط و ایجاد فضایی آرام است . در ابتدای سالیان ظهور دین مقدس اسلام و مسلمان شدن اکثر افراد که نماز خواندن از واجبات دینی مسلمانان بود، فرش سجاده ای به عنوان یک اصل مهم و همیشگی در زندگی مسلمانان به ویژه شیعیان برای عبادت معبودشان، خودش را در زندگی مسلمانان جا داده است. با رشد صنعت فرش ماشینی در چند سال اخیر ، سجاده فرش یا همان فرش سجاده ای برای زیبا سازی اماکنی چون مساجد و حسینیه ها و نمازخانه های مدارس از زمان ظهور دین مقدس اسلام از جایگاه ویژه ای برخوردار شده است.

سجاده فرش با دستگاهای فرش ماشینی در کیفیت های متنوع ونقش ها و رنگ های گوناگون بافته میشود . سجاده فرش های ماشینی در حال حاضر با دستگاههای ۷۰۰ شانه ، ۱۰۰۰ شانه و... با تراکم ها و شانه های متنوع ارائه میگردد .از آنجا که به اعتقاد ما فرش سجاده ای از جایگاه ویژه و بالاتر از حد فرش برای مساجد برخوردار است ، مشتاقیم تا محصولات سجاده فرش با کیفیت و با ضمانت شرکت سجاده فرش مشهدالرضا را در طرح های متنوع به شما معرفی نموده تا گامی در جهت بهبود مساجد،حسینیه ها،نمازخانه های مدارس برداشته باشیم.

سجاده فرش و پرزدهی آن و راه حل مناسب

فرش سجاده ای نو اصولا همراه با پرز می باشد. بسیاری از خریداران فرش مساجد از پرزدهی فرش سجاده ای خود گلایه میکنند و راه حلی سریع و مطمن برای رفع این مشکل جویا می شوند. اما آیا پرزدهی سجاده فرش امری طبیعی است؟ بله دلیل آن هم جنس نخ استفاده شده در سجاده فرش ، یعنی نخ آکرولیک می باشد. البته امروزه با تکنولوژی های جدید سجاده فرش ها را هیت ست کرده تا هم از نظر شفافیت و هم از نظر پرزدهی بهینه تر شوند.

سجاده فرش با کیفیت باید به اندازه 1 تا 3 هفته پرز بدهد. پرزدهی سجاده رابطه مستقیم با رنگبندی سجاده نیز دارد. اصولا سجاده فرش های تیره پرزدهی بیشتری دارند.

بسیاری از افراد با استفاده از فرچه یا کیسه حمام یا انواع دیگر آن ، نسبت به رفع پرز سجاده فرش اقدام میکنند که ممکن است باعث تحریک شدن و پرزدهی بیشتر سجاده فرش شود. البته بعضی افراد نیز نسبت به شستشوی سجاده اقداماتی انجام میدهند که این کار لازم نیست. اما بهترین کار برای از بین بردن پرزدهی سجاده جارو کردن آن با جاروهای قدیمی ( جاروز شمالی یا جارو چوبی اصطلاحا) می باشد چون با جارو زدن راحت تر به نتیجه خواهید رسید.

وزن فرش سجاده ای

وزن فرش سجاده ای بستگی به نوع الیاف به کار برده شده در بافت فرش ، نوع بافت و همچنین تراکم و شانه ی سجاده فرش متغییر است.جهت اندازه گیری دقیق وزن سجاده می بایست متغییر های نام برده شده به علاوه اندازه ی دقیق سجاده فرش را در اختیار داشت تا بتوان وزن تقریبی فرش سجاده ای را تخمین زد.

اهمیت وزن فرش یا سجاده فرش در صادرات آن می باشد که پرداخت بها بابت حمل وزنی می باشد.

انواع طرح های سجاده فرش

طرح ایلی سجاده فرش – طرح هندسی سجاده فرش – طرح محرمات سجاده فرش – طرح محرابی سجاده فرش – طرح ماهی درهم سجاده فرش – طرح گلدانی سجاده فرش – طرح گلفرنگ سجاده فرش – طرح شکارگاه سجاده فرش و ...

نکات مهم جهت خرید سجاده فرش چیست ؟

 • کیفیت پرزهای سجاده فرش
 • بررسی قسمت پشتی سجاده فرش
 • مشاهده دقیق کیفیت رنگ سجاده فرش در نور طبیعی آفتاب
 • بررسی سجاده فرش از نظر اندازه و طرح
 • خرید  سجاده فرش از مکان های معتبر با ضمانت
 • طرح و رنگ سجاده فرش با دکوراسیون منزل یکی باشد

سجاده فرش برجسته چیست ؟ چه مزایایی دارد ؟

به سجاده فرش هایی که قسمت هایی از آن یا طرح آن برجسته می باشد ، سجاده فرش برجسته می گویند که دارای مزایای زیر می باشد :

 • نام خیر یا سازنده روی سجاده فرش برجسته باشد
 • نقش و نقوش های برجسته روی سجاده فرش
 • محل قرار گیری زانو روی سجاده فرش به حالت برجسته
 • محل قرار گیری مهر روی سجاده فرش برجسته باشد
 • محل قرار گیری کتب و ادعیه نیز روی سجاده فرش برجسته باشد
 • و...

نصب فرش سجاده ای یعنی چه و  چه مراحلی دارد؟

فرآیند نصب سجاده فرش عبارتست از برش دادن ، سر دوزی و زیگزاگ زدن لبه ی سجاده فرش که در مساجد و حسینیه ها و نمازخانه های مدارس بر اساس جهت قبله نصب می شود.در واقع اصلی ترین قسمت نصب سجاده فرش تعیین قبله با فرش سجاده ای است.

آن قسمت هایی که برش می خورد و دور دوزی یا سر دوزی می شود قاعدتا قسمت کناره ی سجاده فرش و قسمت هایی که به ستون منتهی می شود،است.

برای تثبیت فرش سجاده ای بهتر این است که مواد هایی به جز چسب به کار گرفته شود چون هنگامی که بخواهیم سجاده فرش ها را جمع آوری کنیم راحت تر خواهیم بود

نگهدارنده هایی مانند ترمز فرش یا پیچ و مهره های مخصوص به شکلی که پیدا نباشد می تواند در نگهداشتن سجاده فرش درجای خود مفید واقع شود

شرکت فرش سجاده ای مشهدالرضا این امکان را برای شما مشتریان گرامی فراهم کرده است که با استفاده از نصاب های کاربلد و مجرب ، کار حمل و نقل و نصب و برش و دوردوزی را به نحو احسن و در سریع ترین زمان ممکن و به صورت رایگان انجام میدهند.