لوگوی اصلی

مسجد جامع اصفهان کخ به مسجد جمعه نیز معروف می باشد ، ابعادی قریب به 170 در 140 متر را مشغول کرده است . این مسجد درشمال شرقی اصفهان و در کنار میدان کهنه واقع شده است . بر عقیده قدیمی های محل این مسجد بر روی بنای قبلی ساخته شده است . بدین معنی که ابتدا مسجدی دیگر که توسط اعراب ساکن تهران ساخته شده است تخریب شده است و بعد این مسجد روی آن بنا ساخته شده است .

فرش سجاده ای و سجاده فرش مساجد

موقعیت فعلی مسجد در کنار میدان قیام و در خیابان علامه مجلسی قرار دارد . مسجد جامع اصفهان در اوخر قرن دوم ساخته شده است . مسجد جامع اصفهان دارای بناهای متعددی است که شامل : صحن چهار ايواني، شبستان ها، مدرسه مظفري، صفه هاي كوچك دوره ديلمي، گنبد نظام الملك، گنبد تاج الملك، محراب اولجايتو، چهار ايوان معروف صاحب، استاد، شاگرد، درويش مي باشد.

فرش سجاده ای و سجاده فرش مساجد

این مسجد جزو قدیمی ترین بناهای اصفهان می باشد . نمای کنونی مسجد برای دوره سلجوقی می باشد ولی تغییرات آن به دوره صفوی بر می گردد .

تحقیق های باستان شناسی نشان می دهد که این مسجد قبل از تصرف اعراب نیز محل اجتماع مذهبیون شهر  بوده است و همچنین به عنوان آتشکده نیز استفاده .

در این مسجد چهار سنگاب وجود دارد :

  1. سنگاب ایوان درویش : در ایوان شمالی مسجد که به ایوان دوریش معروف است سنگابی از سنگ پارسی .وجود دارد .
  2. سنگاب ایوان صاحب : ایوان جنوبی مسجد صاحب نام دارد و روبه روی آن سنگابی به نام صاحب قرار دارد .
  3. سنگاب میدان استاد : یکی از بناهای مسجد جمعه یا جامع اصفهان میدان استاد می باشد . در همین مکان سنگابی با همین نام وجود دارد .
  4. سنگاب کوچک :  در حوض میان حیاط مسجد قرار دارد که کوچک تر از دیگر سنگاب ها می باشد .

مسجد جامع اصفهان دارای ورودی های متعددی است که هر یک از آنها به بخش های متعددی متصل می شوند . راه های زیادی که بین بخش های مختلف مسجد قرار دارد نشان از سازگاری آن با بافت شهری می باشد .

فرش سجاده ای و سجاده فرش مساجد


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟