لوگوی اصلی

مسجد جامع نایین شباهت زیادی به مسجد پیامبر (ع) در مدینه دارد و گفته می شود که از  همان مسجد الگو برداری شده است . این مسجد در ساختش از آجر های زیبا رنگی ساخته شده است و جرز های به سادگی و با خط های اسلیمی تزئین شده است . ورودی های این مسجد بسیار کم نظیر و زیبا می باشند . همچنین در گچ بری این مسجد هنر بسیاری به کار برده شده است و بسیار زیبا و دلنشین می باشد .

فرش سجاده ای و سجاده فرش مسجد جامع نایین

دهانه های این مسجد کمی کوچک هستند ولی دو دهانه در این مسجد بزرگ تر از دیگری می باشند که یکی از آنها ورودی اصلی است و دیگری دهانه روبه قبله آن که وارد مسجد می شوید .

مسجد جامع نایین به شیوه خراسانی بنا شده است و در زمانهای ال بویه و کاکویه بخش هایی به آن اضافه شده است . قدیمی ترین بخش این مسجد شبستان جنوبی آن است که به شیوه معماری رازی ساخته شده است .

مسجد جامع نایین دارای دو کتیبه است که یکی از آنها به صورت گچ بری ساخته شده است و دیگری به صورت رنگی روی گچ در آمده است .

مسجد نایین زمان ساخت مشخصی ندارد ولی خیلی ها آن رابه زمان خلافت عمرابن عبدالعزیز ربط می دهند . این مسجد در عین سادگی زیبایی خودش را دارد . مسجد نایین مربعی شکل است و در وسط آن حیاطی کوچک قرار دارد . در اطراف حیاط مسجد ایوان ها و شبستان هایی با ستون های کوتاه قرار دارد و به زیبایی مسجد می افزاید .

فرش سجاده ای و سجاده فرش مسجد جامع نایین

محراب این مسجد نیز که از بهترین محراب های مساجد ایرانی است در ضلع جنوبی آن واقع شده است و با گچ بری های نفیسی به زیبایی اش فزون شده است . در کنار همین محراب منبری از جنس چوب قرار دارد که با منبت کاری تزئین شده است و به زیبایی محیط مسجد می افزاید.

فرش سجاده ای و سجاده فرش مسجد جامع نایین


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟