لوگوی اصلی

مسجد جامع تبریز یکی از قدیمی ترین بناهای شهر تبریز می باشد . مسجد جامع تبریز به جامع کبیری نیز معروف می باشد . بازار تبریز که یکی از معروف ترین  بازارهای این شهر است ، دور تا دور این مسجد را در بر گرفته است .

این مسجد در خیابان شهید مطهری واقع شده است و تاریخ تاسیس آن مربوط به دوره سلجوقی تا قاجار می باشد . همچنین این مسجد با شماره 171 در سال 1310 به عنوان یکی از آثار های ملی به ثبت رسیده است .

یکی از بزرگترین و زیبا ترین بخش های این مسجد بزرگ و تمام معنا ، شبستان بزرگ آن است که با ستون هایی هشت گوش و با گچ بری های زیبا روی آن تزئین شده است . تاقی بزرگ سرتا سر شبستان روی ستون ها بنا شده است .

سال 1193 زمین لرزه ای در تبریز به وجود آمد . خیلی از بناهای قدیمی و تاریخی تبریز تخریب شدند . مسجد جامع نیز از این بلاها دور نماند . مسجد جامع تبریز در انتهای بازار بزرگ تبریز واقع شده است .

متاسفانه  از بنای اولیه مسجد شواهد و مدرکی برجای نمانده و به همین دلیل نمی توان تاریخ دقیق ساخت و دیگر اطلاعات را بدست آورد . قسمتی از بنا هم مربوط به دوره سلجوقی می باشد .تقریبا می توان گفت که این مسجد برای اوایل دوره سلجوقی می باشد و در دوره های مختلفی قسمت هایی با آن اضافه شده است . همچنین بعضی از حاکمان این شهر آن را مرمت کرده اند .

فرش سجاده ای و سجاده فرش مساجد

مسجد جمعه تبریز در ابتدا فقط یک ایوان داشته است ولی همکنون دارای دو ایوان است . این مسجد براساس کاخ سعدآباد ساخته شده است و از آن الگو می گیرد . در دوره قاجار هم تغییراتی روی این بنا صورت گرفته است .

بنای کنونی مسجد کاملا با آجر و گچ ساخته شده است و دارای دو ورودی است . یکی از آنها در سمت جنوبی مسجد قرار دارد و دیگری در بخش جنوبی .


فروش ویژه فرش سجاده ای   /   درباره نگین شایسته کاشان   /   محصولات فرش سجاده ای   /   تماس با شرکت چهت سفارش

برترین موضوعات :

معرفی مساجد   /   دانستنی های فرش   /   اخبار دنیای فرش